HERCAMPURI
Gentianella alborosea

INNE NAZWY:   Hercampuri, té amargo, té de Chavín.

CHARAKTERYSTYKA:   Roślina z rodziny gentianáceas.

SKŁAD CHEMICZNY:   W badaniach laboratoryjnych wykryto substancje aktywne: gorzkie substancje glucósidas, wśród których wyodrębniono eritaurina, glucósido charaktarystyczny dla rośli z rodziny gentianácea, żywica, cera i taninos. Największa zawartość substancji aktywnych znajduje się w łodygach i liściach.

DZIAŁANIE:   W czasach panowania Inków, roślinę tę stosowano dla zwalczenia gorączki wywołanej prawdopodobnie malarią. Posiada też właściwości moczopędne. Jest to również zioło oczyszczające (w tym również wątrobę), zwiększająca produkcję żółci i ułatwiająca jej wydalanie. Wykazano, że eliminuje z organizmu cholesterol. Jest dobrym regulatorem metabolizmu tłuszczy, dlatego ma duże zastosowanie w przypadku otyłości.

Zanotowano kilka przypadków pogorszenia ostrości wzroku u pacjentów, którzy stosowali to zioło przez dłuższy czas, dlatego zaleca się stosowanie tego zioła pod kontrolą lekarską.

UŻYWANA  CZĘŚĆ  ROŚLINY:   Liście i łodyga.

SPOSÓB  PRZYGOTOWANIA:   Gotować  :  1 – 3 gr. ziół w  1 litrze wody przez 5 minut, odstawić na jakiś czas i odcedzić. Pić otrzymany wywar przed posiłkami 2-3 razy dziennie.

UWAGI:   Nie powinny stosować kobiety w ciąży, ani osoby zbyt szczupłe.

Podobne pozycje