MANAYUPA
Desmodiun mollicum

INNE NAZWY:   Manayupa, runa manayupa, pata de perro, pega pega, allco pachaque.

CHARAKTERYSTYKA:   Jest to niewielka roślina z rodziny leguminosas, o różowych kwiatach, występująca na terenach położonych na wysokości 2000- 3000 m.n.p.m..

SKŁAD CHEMICZNY:   Sterydy, Triterpenoidy , Karotenoidy, aminokwasy, glucosa, tłuszcze, kwas cynaminowy, Skrobia, Kauczuk, vitamina K, fenole, Żywice, Ryboflawina, Tiaminy, Fruktoza, Tanina.

DZIAŁANIE:   Oczyszcza nerki, działa moczopędnie i przeciwzapalnie na  drogi moczowe. Wykazuje działanie przeciwzapalne na drogi pokarmowe, dlatego zaleca się jej stosowanie przy nadkwasocie żołądka. Pomaga również zwalczyć zaparcia. Używa się w zatruciach środkami farmakologicznymi.

Badana fitochemiczne i próby antyanafilaktyczne ekstraktu przeprowadzone na chomikach wykazują, że w dużym stopniu zmniejszają objawy szoku anafilaktycznego. Jej działanie antyalergiczne prawdopodobnie wynika z jej właściwości osłaniających ściany komórki, uniemożliwiając w ten sposób uwolnienie się histaminy.

Zaleca się przyjmowanie Manayupy samej, nie należy jej łączyć z innym ziołem. Zaobserwowano wystąpienie przyspieszonego bicia serca i nadciśnienia tętniczego krwi u pacjentów, którzy przyjmowali jednocześnie Manayupę i Ephedra andina ( pinco-pinco), mimo że oba gatunki są moczopędne i stosowane oddzielnie obniżają ciśnienie krwi.

UŻYWANA  CZĘŚĆ  ROŚLINY:   Liście i łodyga.

SPOSÓB  PRZYGOTOWANIA:  Gotować wywar z liści i łodyg.

Podobne pozycje