MANAYUPA
Desmodiun mollicum
INNE NAZWY: Manayupa, runa manayupa, pata de perro, pega pega, allco pachaque.
CHARAKTERYSTYKA: Jest to niewielka roślina z rodziny leguminosas, o różowych kwiatach, występująca na terenach położonych na wysokości 2000- 3000 m.n.p.m..
SKŁAD CHEMICZNY: Sterydy, Triterpenoidy , Karotenoidy, aminokwasy, glucosa, tłuszcze, kwas cynaminowy, Skrobia, Kauczuk, vitamina K, fenole, Żywice, Ryboflawina, Tiaminy, Fruktoza, Tanina.
DZIAŁANIE: Oczyszcza nerki, działa moczopędnie i przeciwzapalnie na drogi moczowe. Wykazuje działanie przeciwzapalne na drogi pokarmowe, dlatego zaleca się jej stosowanie przy nadkwasocie żołądka. Pomaga również zwalczyć zaparcia. Używa się w zatruciach środkami farmakologicznymi.
Badana fitochemiczne i próby antyanafilaktyczne ekstraktu przeprowadzone na chomikach wykazują, że w dużym stopniu zmniejszają objawy szoku anafilaktycznego. Jej działanie antyalergiczne prawdopodobnie wynika z jej właściwości osłaniających ściany komórki, uniemożliwiając w ten sposób uwolnienie się histaminy.
Zaleca się przyjmowanie Manayupy samej, nie należy jej łączyć z innym ziołem. Zaobserwowano wystąpienie przyspieszonego bicia serca i nadciśnienia tętniczego krwi u pacjentów, którzy przyjmowali jednocześnie Manayupę i Ephedra andina ( pinco-pinco), mimo że oba gatunki są moczopędne i stosowane oddzielnie obniżają ciśnienie krwi.
UŻYWANA CZĘŚĆ ROŚLINY: Liście i łodyga.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Gotować wywar z liści i łodyg.